Sokszor írok posztot ayjurvédikus témában, de még sosem írtam arról, mi is az az ajurvéda. Sokszor kérdezik meg tőlem, hogy ez akkor most valami diéta? Vagy életmód? Természet gyógyászat? Ami azt illeti, nagyjából mindegyik.
Az ajurvédát az élet tudományának is nevezik (ayur=élet, veda=tudás). Egy ősi élet szemlélet, nagyjából együtt alakult ki a jóga tudományával, tehát szorosan kapcsolódnak és szintén Indiából ered. Lényegében holisztikus tudomány és egyfajta művészet, ami gyógynövényeket, gyökereket és ásványokat használ a jólét és az egyensúly kialakítása, megőrzése céljából.
Az elemek tudománya
Az ajurvéda szerint minden, ami létezik, beleértve az embert is az öt elemből keletkezett: föld, tűz, víz, levegő és éter. Amikor ezek az elemek párba állnak, akkor úgynevezett “dosha” jön létre, vagyis azok az alkotó elemek, amik egy személy egészségét, jólétét, szokásait és személyiségét és viselkedését meghatározzák. 3 dosha létezik: Vata (levegő és éter), Pitta (tűz és víz) és Kapha (föld és víz).
Agni & Prana
Két fő kulcsfontosságú fogalom van az ajurvédában: ez az Agni és a Prana.
Az Agni nem más, mint az “emésztés tüze”. Az Agni azért fontos, mert az ajurvéda egyik célja, hogy belülről teremtse meg az egyensúlyt, úgy tekintve a gyomorra és az emésztő rendszerre, mint egyfajta kemencére. A cél, hogy mindig táplálja az emésztés “tüzét” és ezzel biztosítsa, hogy a tápanyagok megfelelően lettek feldolgozva a test számára.
A Prána a létfontosságú életerő energia. Maga az életerő, ami minden élő lény szervezetében ott csordogál. Az ajurvéda célja ennek az életerőnek az optimalizálása diéta és életmód segítségével, különleges hangsúlyt fektetve a doshánknak megfelelő ételekre és napi rutinra.
A doshák
Ahogy feljebb említettem, három fő dosha van, amik meghatározzák az egyéni jellemzőinket.
1. Vata dosha
A Vatára jellemző tulajdonságok a hideg, könnyű, száraz, szabálytalan, durva, mozgó, gyors, változó, melyekkel a Vata típusú embereket élénk, lelkes emberré, vékony, szívós és szögletes megjelenésűvé (pl. váll, arc) teszik.
Amikor a Vata kiegyensúlyozott, kreatívak és szociálisak lesznek az ilyen típusú emberek. Ellenkező esetben sokszor szenvednek idegi alapú betegségektől, mint pl. szorongás, vagy az emésztésük kiszámíthatatlan lesz.
2. Pitta dosha
A Pitta jelemzői a forró, könnyű, intenzív, csípős, éles és savas. A Pitta dosha felel az emésztésért, a metabolizmusért és az energiánkért, lévén tűz elemű. A Pitta típusúak gyorsan építenek izmot, világos bőrük és átható tekintetük van, eredendően tüzes természetűek.
Ha kiegyensúlyozottak, a Pitták gyorsan tanulnak és vág az eszük, jó vezetők és szervezők. Ha kiegyensúlyozatlanok, gyakran válnak dominánssá, mérgessé és veszekedőssé. (Most a párom biztos bólogat.????)
3. Kapha dosha
Jellemzői: nehéz, lassú, szilárd, hideg, puha és olajos. A Kaphák állhatatos természetűek, erős testfelépítésűek, mégis van bennük valami lágyság.
A kiegyensúlyozott Kapha ember megbocsátó, bátor, nagylelkű, kedves, nyugodt, higgadt, figyelmes, hűséges, türelmes és támogató. Ha felborul az egyensúly, az a hirtelen súlygyarapodásban, folyadék visszatartásban, allergiákban, depresszióban, letargiában mutatkozik meg. Sőt, gyakran makacsul ellenállnak mindenféle változásnak. (Most viszont én bólogatok. ????)
Az Ajurvédában az úgynevezett Prakriti az alapállapotunknak születéskor. Az egészségünk megőrzése érdekében karban kell tartanunk a Prakritinket, harmonizálni kell a doshák működését, különben az egyensúly hosszú távú hiánya súlyos betegségekhez vezethet.
Ajurvédikus táplálkozás
Az étel=élet. Nélküle nem húznánk sokáig ez a bolygón. Az Ajurvéda attól más, mint a többi dietetikus módszer, hogy nem a szénhidrátokra és fehérjére koncentrál, hanem a hat íz felől közelít: édes, sós, savanyú, keserű, csípős, fanyar.
Ennek a hat íznek nemcsak különleges szerepe van a szervezetben, de azt is mondják, hogy ha az ételeink teljesek (érts: mind a hat íz jelen van bennük), akkor az asztalt jóllakottan, magunkat jól tápláltnak és energetikusnak érezve tudjuk otthagyni, nem nyúlunk mg valami után, ami hiányzik (desszert, sós rágcsa, kávé stb).
Ajurvédikus napi rutin
Az ajurvédában nagy jelentősége van a szervezetünk saját belső ritmusának, ami a természet ciklusaihoz kapcsolódik.
Három ilyen ciklus van nappal, és három éjszaka. Minden ciklus, a doshákhoz hasonlóan két elem kombinációja.
reggel 6 – 10 között: Kapha (víz és föld)
Ezekben az órákban a test nehéznek és lassúnak érzik, az emésztés gyengébb, főleg ha későn ettél előző este. Alkalmas valami könyedebb testmozgás végzésére és az emésztés beindítására.
de. 10 – du. 2 között: Pitta (tűz és víz)
Ilyenkor a legerősebb az emésztés, tökéletes idő egy kiadósabb ebéd elfogyasztására. Ilyenkor vagyunk a legproduktívabbak is.
du. 2 – 6 között: Vata (éter és levegő)
Ebben az időszakban a testet könnyedebbnek érezzük, az agyunk kitisztultabb. A legjobb idő a kreatív tevékenységekhez.
du. 6 – este 10 között: Kapha (víz és föld)
A test természetes módon kezd felkészülni a nap végére, nehezebbnek érezheted és elkezdd felkészülni a szervezet az esti alváshoz. A legjobb, ha 10-re már az ágyban vagy. ???? (Tudom, mi???)
este 10 – hajnal 2 között: Pitta (tűz és víz)
A szervezet feldolgozza a vacsorát, a napi történéseket, gondolatokat, érzéseket.
éjjel 2 – reggel 6 között: Vata (levegő és éter)
A mély alvás időszaka. Az egyensúly hiánya ilyenkor megmutatkozhat abban, hogy felébredünk pisilni, forgolódunk. A legoptimálisabb hatkor kelni.
Like!! I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has truly peaked my interest.