Ajurvédikus napi rutin nyárra – 10 tipp a jobb közérzetért

Nyáron a Pitta típusú emberek hajlamosak “túl-pittásodni”, ami azt jelenti, hogy nyáron a Pitta dosha az uralkodó (az az energia, ami az anyagcserét irányítja), így rájuk (min pl. rám is) erőteljesebben hat. Én már akkor érzem, hogy kimozdulok az egyensúlyból, amikor a hőmérséklet 25 fok fölé emelkedik. Nincs étvágyam, rosszul alszom és folyton felébredek az éjszaka közepén, már ha el tudok aludni… ez oda vezet, hogy vagy levert leszek egész nap, vagy mindent túl intenzíven élek meg. (Mindent túl gyorsan csinálok, túlságosan érzek…) Ha a Pitta nincs egyensúlyban az a bőr leégéséhez (jééé én mindig csak pirulok, sosem barnulok), hőhullámokhoz, kimerültséghez, aknéhoz és hasmenéshez vezethet. Érzelmi szinten a túl sok Pitta haragossá, féltékennyé és türelmetlenné tesz. (Emlékeztet valakire…)

Van pár tipp, ami hasznos lehet a Pitta típusúaknak így nyáron, de mások is hasznosíthatnak belőlük, mert a Pitta évszak mindenkire hatással van. 

1. Hidratálj –  de ne ész nélkül. Nem elég csak a folyadék mennyiségére figyelni, a minősége is számít. A jeges kávé nagyon jól hangzik a harminc fokban, de az amúgy is túlfűtött Pittát csak még jobban stimulálja, ahelyett, hogy lehűtené. Inkább igyál kókusz vizet, spirulinás limonádét (recept jön), vízzel készült gyümölcsturmixot vagy gyógynövényes teákat. Az én kedvencem a Marokkói menta tea. ????

2. Fogyassz hűsítő ételeket –  Az ajurvédában vannak hűsítőnek és melegítőnek minősített ételek, amik különféle hatást váltanak ki a szervezetben. A legjobb hűsítő ételek egyben hidratálóak is, mint a görögdinnye, az uborka és a friss zöld sali. Keresd az édes és a kesernyés gyümölcsöket, mint a szőlő, cseresznye, kókusz, mangó, barack, szilva, avokádó, brokkoli, édes burgonya, de a basmati rizs is ide tartozik. Használj fűszereket, mint a koriander, petrezselyem,

 

A cukkini spagetti jó alap, nagy a víztartalma és egészséges tésztahelyettesítő.

3. Kerüld a melegítő ételeket –  Mellőzd a túl forró, csípős és fűszeres ételeket, illetve az alkoholt. A legtöbb étel, ami nem tesz jót a Pittádnak nem vegán, szóval könnyű elkerülni őket, de a paradicsom, padlizsán, hagyma, fokhagyma, répa, cékla és a spenót is Pitta “ellenes” (érts felfokozza a Pitta tüzes jegyet és még inkább kiesel az egyensúlyból). De a gyömbér, mustár, fekete bors és a só is kerülendő. Ezt ne úgy értsd, hogy nem ehetsz egész nyáron paradicsomot, mert szabad mindent, csak mértékkel. ????

4. Lépj ki a természetbe – tölts időt a szabadban, növények között. Menj túrázni vagy csak olvass egy parkban, folyó vagy tóparton, de a füvészkert is imádni való! 


5. Hideg zuhany – ha nagyon nem bírod a hűs vagy hideg zuhanyt, az is jó lehet, ha csak a lábad lógatod hideg vízbe. ???? 

6. Pihenj – nyáron hajlamosak vagyunk agyon zsúfolni a naptárunkat programokkal, sokkal tovább maradunk ki, mert sokáig van világos… de figyelj arra, hogy maradjon időd feltöltődni is, amikor csak magaddal foglalkozol és olyan dolgot csinálsz, amiben igazán elmélyülhetsz. 

7. Kókusz olaj és aloe vera – a kókusz olajat könnyű, hűsítő olajként tartják számon és ajánlott a túlmelegedett bőrre, ráadásul hidratál. Aloe verát akkor használj, ha már bejöttél a napról. 

8. Jóga – minden olyan póz, amit nagy terpeszben kell végezni, jót tesznek a Pitta túltengése ellen. Próbáld ki az istennő pózt, a boldog babát (imádom), vagy bármelyik háromszög variációt.

9. Napozz –  ajurvédikus módon – Tégy 10-15 perces sétákat napkeltekor.  A lágy napsugarak enyhén stimulálják a sadhaka pittát, ami a Pitta egyik altípusa, az ajurvéda szerint a szerotoninhoz hasonlóan boldogság fokozó, serkenti a kreativitást és öröm érzetet okoz. 

10. Változtass az alvási szokásaidon – nyáron akár később is nyugovóra térhetsz, este 11 körül az ideális, amikor a levegő már kezd lehűlni. Aludj a jobb feleden, hogy megnyíljon a bal orrlyukad, az ida nadinak nevezett energia csatorna, aminek hűsítő hatása van és a Holddal hozzák kapcsolatba a jógában és az ajurvédában is.

 

Hűsítő nyári meditáció

A jógik évezredek óta egy spirituális gyakorlattal kezdik a napot, a Nap tiszteletére: ez a Surya namaskara vagyis a Napüdvözlés gyakorlat, a Surya trataka (a mesterek gyakorlata, ami közben a Napba néznek), és a séta napkeltekor, hogy “magukba szívják” a reggeli napsugarakat. A Napot minden élet forrásának tekintik, ezért is ajánlott meditáció során a Gayatri mantrát hallgatni, ami a napfény védikus éneke. 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *